colab uygulaması

SİYAH BEYAZ FOTOĞRAFLARI RENKLENDİREN UYGULAMA

Zaman zaman eski kutulardan ya da albümlerden siyah beyaz ya da renkleri sararmış fotoğraflar karşımıza çıkabiliyor. Bu fotoğrafları yeniden renklendirmek artık Google Colab ile oldukça kolay.

colab uygulaması

Bu hizmet sayesinde eski fotoğrafları renklendirmek ve tarihi anlara farklı bir şekilde bakmak mümkün oluyor. Sistem, her zaman için kusursuz sonuç vermese de çok büyük oranda tatmin edici fotoğraflar elde etmeyi sağlıyor.

Google Colab, aslında bir bulut bilişim servisi. Servis, normalde bizim bilgisayarımızın kaldırmayacağı işlemleri bir anda yapmayı sağlıyor. Sistem, çalışırken bir yandan da kendini geliştiriyor zira tamamen derin öğrenme üzerine kurulu.

Derin öğrenme adlı sistem, yapay zekânın daha önce yaptığı işlerin başarılı ya da başarısız olmasından öğrenerek kendini geliştiren ikili sanal ağ yapısı olarak biliniyor. Bunlardan biri, bir şeylerin sahtesini (ya da renklendirmesi vb.) yaparken diğeri de yapılan örneğin ne kadar gerçekçi olduğunu belirlemeye çalışıyor. Sisteme Google mühendisleri tarafından yüklenen milyonlarca fotoğraf örneği var. Sistem; bu fotoğraflardan ışığı, renkleri, nesneleri tanıyor. Böylece onları tekrar gördüğünde fotoğrafları uygun şekilde uygun ışığa göre yeniden renklendirebiliyor.

Diğer yazılar için;(tıkla)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muhammed Akbulut - 2019-2021 Copyright ©