fotoğrafçılık

Fotoğrafçılıkta Kullanılan Terimler

Güzel fotoğraflar çekmek için fotoğraflarla ilgili bir çok yazı okuyoruz ama bu yazılanların içinde kullanılan fotoğrafçılığa özel olan bu terimlerin tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz.Sizler için fotoğrafçılık terimlerini derledik. İşte fotoğrafçılıkla ilgili başlıca terimler.


ISO

Işığa karşı duyarlı malzemeyi derecelendirme ile gösteren ölçü birimi. ISO değeri arttıkça filmin ışığa karşı duyarlılığı da artmaktadır.

Denklanşör

Pozlandırma yapmak için çektiğimiz anda bastığımız düğmedir.Yani fotoğrafın çekim tuşudur.
Diyafram

Işığa karşı duyarlı filmin ne kadar ışık almasını kontrol eden sistem. Örneğin güneşli havada diyaframı kısarız, böylece güneş ışınlarının fazlalıklarını fotoğrafa almamamızı sağlayan sistemdir.

Ensantene

Işığa duyarlı olan filmin, ne kadar sürede pozlandırılacağını ayarlayan sistem. Akşamları ensantene düşürülür ve uzun pozlamalar yapılır.
Objektif

Görüntüyü film üzerine net olarak yansıtan ince ve kalın kenarlı merceklerden oluşan optik sistem.

Vizör

Fotoğraf çekerken baktığımız küçük penceredir. Fotoğraf makinasını konuya yöneltmeye, konuyu çerçevelemeye, netlemeye ve çekimin sağlıklı bir gözle kontrol etmemizi sağlayan mekanizmadır.Tripod

Fotoğraf çekmek için fotoğrafı üzerine koyduğumuz üç ayaklı iskelettir. Aynı zamanda kameranın sarsılmasını da önlemekte yardımcı olmaktadır.
Uzun pozlama çekimler için eşsiz bir parçadır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim Düşüncelerinizi yorumarda belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muhammed Akbulut - 2019-2021 Copyright ©